شیرآلات صنعتی یا ولو ابزاری برای کنترل جریان سیالات و فشار در خطوط لوله استفاده می شوند و کاربرد آنها در صنایع نفت و گاز بیشتر دیده می شود؛ درواقع بیشترین کاربرد این شیرها در موارد زیر می باشد: 1- قطع و وصل 2-تنظیم مقدار و جهت جریان و جلوگیری از برگشت آن 3-کنترل و تنظیم فشار و دما 4-کنترل و حفظ ایمنی دستگاه‌های تحت فشار

شیرآلات-صنعتی-پالایشگاهی

مشخصات شیرآلات صنعتی و قیمت شیر صنعتی و شیر فلکه

اگر بخواهیم درباره ی کنترل سیالات صحبت کنیم ، احتمالا آب که مهمترین سیال یا مایع مهم برای بقای زندگی است را به یاد خواهیم آورد . سپس در ادامه ، اولین ابزارهای کنترل سیالات را که از نظر خواهیم گذراند، همان شیرآلات موجود در خانه ها از ذهنمان گذر خواهد کرد. اما آیا همه سیالات مورد استفاده در صنایع را می توان در آب خلاصه کرد و یا تمام حجمی که از سیال قرار است مورد کنترل قرار گیرد در حد و اندازه های مصرفی یک خانه خواهد بود؟ از این لحظه به بعد ، باید به ابعادی فراتر از خانه فکر کنیم تا بتوانیم به مفهوم شیرآلات صنعتی و کاربرد آن بهتر بی اندیشیم. مفهومی که ما را با مشخصات و قیمت شیر صنعتی آشنا می کند.

همان‌طور که گفته شد، شیرهای صنعتی یا ولو ابزاری برای کنترل جریان سیالات و فشار در خطوط لوله استفاده می شوند و کاربرد آنها در صنایع نفت و گاز بیشتر دیده می شود ؛ علاوه بر این ، بیشترین عملکرد این شیرها در قطع و وصل ،تنظیم مقدار و جهت جریان و جلوگیری از برگشت آن ،کنترل و تنظیم فشار و دما ، و کنترل و حفظ ایمنی دستگاه‌های تحت فشار مشاهده می شود.

معرفی محصولات بیشتر: معرفی فلنج گلودار و قیمت شیر فلکه کشویی

نوع عملکرد شیرهای صنعتی بستگی به تنظیم وضعیت قرارگیری اجزای مجرابند داخل شیر دارد. این تنظیمات ممکن است به صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود، که وابسته به کاربرد و طراحی هر یک از شیر های صنعتی است.

بدنه، قسمت بزرگی از ولو است که بقیه اجزا را کنار هم نگه می‌دارد. بدنه ولوها می‌توانند از متریال مختلفی ساخته شوند، هم‌چنین ممکن است ریخته‌گری شده (Cast) باشند یا به صورت Forged ساخته شده باشند.

بعضی از انواع مدل‌های آن عبارت‌اند از:

شیرآلات صنعتی یا شیر فلکه می‌تواند به صورت دستی یا اتوماتیک عمل نماید. شیرهای دستی به وسیله‌ی یک هندویل/ آچارخور (Wrench) که به صورت دستی و غیر اتوماتیک کنترل می‌شود، عمل می‌کنند. بال ولو، پلاگ ولو، گلاب ولو، باترفلای ولو و گِیت ولو همه دارای انواع دستی نیز می‌باشند.

شیرهای اتوماتیک به صورت غیر دستی و با توجه به شرایط سیال و نوع طراحی ولو عمل می‌کنند. شیرهای یک‌ طرفه یکی از انواع شیرهای اتوماتیک می‌باشند که با جریان بالادست باز می‌شوند و از بازگشت جریان پایین‌دست جلوگیری می‌کنند.در جریان بالادست شیرها برای کنترل جریان نفت و گاز و آب در سیستم خط لوله به کار می‌روند.در جریان پایین‌دست، شیرها برای کاربردهای تقطیر (Distillation)، بسترهای سیال (Fluidized)، رفرمینگ کاتالیستی (Catalyitic Reforming)، مجتمع‌های گازی (Gas Plants)، شکست‌های کاتالیستی (Catalytic Cracking) و Hydro Treating به کار می‌روند.

* منظور از جریان بالادست جریان رفت و جریان پایین‌دست، جریان برگشتی می‌باشد.

برخی از شیرهایی که فقط به عنوان شیرهای قطع و وصل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد به شرح زیر می باشند

شیرهای توپی یا بال ولو و همچنین قیمت شیر توپی  (Ball Valve) :

 • تقریباً بدون افت فشار
 • مناسب برای قطع و وصل سریع جریان همراه با 90 درجه چرخش

شیرهای پروانه‌ای یا باترفلای ولو و همچنین قیمت شیر پروانه ای  (Butterfly Valve):

 • مناسب برای قطع و وصل جریان در لوله‌هایی که قطر زیادی دارند

شیرهای چوک یا چوک ولو (Choke Valve):

 • در آن پیستون نیرومندی که در اطراف و یا داخل سیلندر دومی که دارای مجراها و شیارهایی نیز می‌باشد بالا و پایین می‌رود.
 • برای افت فشارهای زیاد در صنایع نفت و گاز به کار می‌رود.

معرفی محصولات بیشتر: قیمت شیر فلکه چدنی و شیر فلکه صنعتی

شیرهای دیافراگمی یا دیافراگم ولو (Diaphragm Valve):

 • نام دیگر آن Membrane Valve می‌باشد که جریان را با حرکت دادن دیافراگم کنترل می‌کند.
 • این شیر در صنایع دارویی و داروسازی به کار می‌رود.
قیمت-شیرآلات-صنعتی

شیرهای دروازه‌ای یا گِیت ولو (Gate Valve):

 • عمدتاً برای قطع و وصل جریان به کار می‌رود و افت فشار کمی نیز دارد.

شیرهای چاقویی یا نایف ولو (Knife Valve):

 • بسیار شبیه شیرهای دروازه‌ای هستند اما معمولا از آن‌ها کوچکتر و جمع و جورتر می‌باشند.
 • معمولاً برای دوغاب‌ها (Slurries) یا پودرها (Powders) در سرویس‌های قطع و وصل به کار می‌روند.

شیرهای سماوری یا پلاگ ولو (Plug Valve):

 • شیرهای باریکی هستند که به عنوان شیرهای قطع و وصل شناخته می‌شوند و دارای افت فشار نیز می‌باشند.

شیرهای سلونوئید یا سلونوئید ولو (Solenoid Valve):

 • یک شیر با عملگر الکتریکی است که جهت کنترل سیالات هیدرولیکی و نیوماتیکی استفاده می‌شود.

شیرهای اسپول یا اسپول ولو (Spool Valve):

 • برای کنترل هیدرولیکی (انتقال با استفاده از نیروی مایعات) استفاده می‌شوند و شبیه به شیرهای Choke valve می‌باشند.

شیرهای اتوماتیک Automatic Valves)

شیرهای یک‌طرفه ( Check valve)

این نوع از شیر های اوتوماتیک ، شیرصنعتی ای است که به سیال اجازه می‌دهد فقط در یک جهت جریان پیدا کند. شیرهای یک‌طرفه معمولاً در کاربردهایی استفاده می‌شوند که باید از برگشت جریان در آن‌ها جلوگیری شود و عمدتاً در پالایشگاه‌ها و صنایع پتروشیمی کاربرد دارند.

Shutdown valves

این مدل از شیر ها ، گاهی اوقات با نام ESDV یا Emergency shutdown valve معرفی می‌شوند، شیر توپی‌ای با مکانیزمی که جریان مایعات را در سیستم خطوط لوله متوقف می‌کند. مکانیزم عمل‌کردن آن می‌تواند هیدرولیکی، الکتریکی، نیوماتیکی و یا ترکیبی از این‌ها باشد.

شیرهایی که برای تنظیم جریان هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد

_شیرهای کروی (Globe Valve): این شیرها برای تنظیم جریان مناسب بوده و از حرکت یک سیلندر در بالای نشیمن‌گاه استفاده می‌کنند.

نکته : شیرهای سوزنی یا (Needle Valve) نیز برای کنترل دقیق جریان به کار می‌رود.

_شیرهای پینچ (Pinch Valve): برای تنظیم و کنترل جریان‌های دوغاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

_شیرهای پیستونی (Piston Valve): برای تنظیم جریان سیالاتی که ذرات جامد را حمل می‌کنند استفاده می‌شوند (سوسپانسون*)

سوسپانسیون(Suspension)

به مخلوطی غیرهمگن که از پخش‌شدن ذرات جامد در مایعات به وجود می‌آیند گفته می‌شود. این مخلوط در حالت عادی به صورت ناپایدار وجود دارند. در حالت سکون کلوئیدها لخته شده و ته‌نشین می‌شوند و پس از مدتی فاز مایع از فاز جامد جدا می‌شود. مثال آن مخلوط نفت و گاز است (Oil-gas suspension)

blank

تفاوت ریخته‌گری (Cast) و فورج (Forge)

روش ریخته‌گری :(Cast) در این فرآیند برای ساخت شیر، فلز اولیه را تا دمای ذوب حرارت می‌دهند. در مرحله بعد فلز مذاب یا مایع را داخل قالب مورد نظر می‌ریزند.

روش فورج :(Forge) در این روش قطعات فلزی با اعمال فشار و ضربه ساخته می‌شوند و در طول فرآیند شکل‌دهی نباید تغییری در حجم ایجاد شود.

اگر بخواهیم درباره ی کنترل سیالات صحبت کنیم ، احتمالا آب که مهمترین سیال یا مایع مهم برای بقای زندگی است را به یاد خواهیم آورد . سپس در ادامه ، اولین ابزارهای کنترل سیالات را که از نظر خواهیم گذراند، همان شیرآلات موجود در خانه ها از ذهنمان گذر خواهد کرد. اما آیا همه سیالات مورد استفاده در صنایع را می در آب خلاصه کرد و یا تمام حجمی که از سیال قرار است مورد کنترل قرار گیرد در حد و اندازه های مصرفی یک خانه خواهد بود؟ از این لحظه به بعد ، باید به ابعادی فراتر از خانه فکر کنیم تا بتوانیم به مفهوم شیرآلات صنعتی و کاربرد آن بهتر بی اندیشیم. مفهومی که ما را با شیرآلات صنعتی آشنا می کند.

همان‌طور که گفته شد ، شیرهای صنعتی یا ولو ابزاری برای کنترل جریان سیالات و فشار در خطوط لوله استفاده می شوند و کاربرد آنها در صنایع نفت و گاز بیشتر دیده می شود ؛ علاوه بر این ، بیشترین عملکرد این شیرها در قطع و وصل ،تنظیم مقدار و جهت جریان و جلوگیری از برگشت آن ،کنترل و تنظیم فشار و دما ، و کنترل و حفظ ایمنی دستگاه‌های تحت فشار مشاهده می شود.

نوع عملکرد شیرهای صنعتی بستگی به تنظیم وضعیت قرارگیری اجزای مجرابند داخل شیر دارد. این تنظیمات ممکن است به صورت دستی یا اتوماتیک انجام شود، که وابسته به کاربرد و طراحی هر یک از شیر های صنعتی است.

بدنه، قسمت بزرگی از ولو است که بقیه اجزا را کنار هم نگه می‌دارد. بدنه ولوها می‌توانند از متریال مختلفی ساخته شوند، هم‌چنین ممکن است ریخته‌گری شده (Cast) باشند یا به صورت Forged ساخته شده باشند.

وظایف اصلی شیرآلات صنعتی

باز و بسته کردن: در طی باز و بسته کردن یک شیر باعث عبور و یا مانع عبور مایع محتوای آن می شویم. در شیرآلات یک بخش میانی وجود دارد، که این عمل باز و بسته شدن مسیر جریان مایع با استفاده از این بخش میانی صورت می پذیرد. این بخش شیر مسدود کننده نام دارد. این عمل باز و بسته شدن بین شیرآلات مشترک است.

کنترل سیال: در طی این فرآیند تغییر جریان مایع موجود در شیر، با تغییر سرعت و یا ایجاد فشار انجام می شود.

انحراف جریان: مسیر جریان مایع موجود در شیرآلات صنعتی با به کارگیری شیر های چند جهتی مشخص می شود. برای این کار اغلب از شیرهای سه راهی استفاده می شود، اما شیرهای چهارراهی و پنج راهی نیز به کار می روند.

بستن در دو مرحله: در سیستم هایی که پروسه کنترل به طور ناپیوسته انجام می شود، به دو مرحله احتیاج داریم تا جریان مایع را کنترل کنیم. در این سرویس به دو شیر موازی احتیاج داریم. وقتی دو شیر باز هستند مایع عبور می کند. وقتی یکی از شیرها بسته است، جریان در شیر دیگر کم‌ می شود، وقتی هر دو شیر بسته هستند جریان به طور کل قطع می شود. برخی از سیستم های کنترل جریان مایع فقط از یک شیر استفاده می کنند.

مخلوط کردن: وقتی که شکل قرارگیری دو شیر بر روی هم‌ به شکل تی لاتین باشد(T) این دو شیر با یک محرک کنترل می شوند. دو سیال موجود در شیرآلات صنعتی ترکیب می شود، در نهایت یک دمای خاصی برای مایع حاصل می شود.

شیرآلات-صنعتی-چیست

قیمت شیرآلات صنعتی

قیمت شیرآلات صنعتی به چند عامل بستگی دارد :

1-شرکت سازنده

2-کشور سازنده

3-اجزای سازنده و مواد تشکیل دهنده آن

قیمت شیر صنعتی به موارد بالا بستگی دارند و این سه موارد تعیین می کنند که قیمت شیرآلاتگران یا ارزان یا متوسط باشد.با یک تحقیق کوچک می توانید اطلاعات کامل را به دست آورید که می توانید در بین این تحقیقات درباره شیر فلکه بزرگ هم اطلاعتی به دست آورید.

جنس شیرآلات صنعتی

شیرآلات کاربرد مختلف دارند، با توجه به کاربرد هر شیر جنس و موادی که برای ساخت آن استفاده می شود متفاوت است. برای مثال شیرآلات صنعتی که در کارهای ساختمانی به کار می روند از جنس چدن، برنج و برنز و استیل هستند. در نیروگاه، پالایشگاه، کارخانه پتروشیمی، کشتی سازی و صنایع غذایی دارویی با توجه به اینکه چه نوع سیالی، چه گازی و با چه مایعی از شیرآلات عبور می کند، جنس آن ها از فولاد کربن، آلیاژ، و فولاد ضد زنگ استفاده می شود.

آشنایی با انواع شیر

شیر سوزنی: اسم این شیر با توجه به دیسک و نشیمنگاهی که در آن وجود دارد انتخاب شده است. با توجه به ساختار و طرز کار کردن، این شیر جزء شیرهای کروی می باشد. با استفاده از این شیرآلات می توان در لوله هایی که به طور ظریفی طراحی می شوند، جریان سیال چه مایع و چه گاز را به طور کاملا دقیقی کنترل کرد. ساختار این شیر به گونه ای است که محتوای شیر به یک حفره وارد می شود، بعد از یک جریان در نود درجه، وارد نوک یک مخروط می شود، سپس جریان از بین حفره خارج می شود. ساختار این نوع شیرها اغلب ظریف و کوچک می باشد، به این خاطر در فرآیند هایی که حساسیت بالا دارند از این نوع شیرآلات استفاده می شود. قطر این نوع شیر در حدود دو اینچ است و در آزمایشگاه های نفت هم به کار می روند.

شیر سماوری: ساختار این شیر ها سه راهه است، در صورتی که جریان سیال کم باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار این نوع شیرها به گونه ای است که یک میله وجود دارد، در بین این میله یک حفره وجود دارد که سیال از آن عبور می کند، این حفره در  محفظه است. این شیرها ارزان هستند، وقتی این شیرها در یک شرایط مشخص تنظیم می شوند به همان حالت باقی می مانند.

شیر-آلات-صنعتی-پالایشگاهی

انواع شیر فلکه در صنعت شیرآلات

شیر فلکه صنعت آب را به انواع زیر میتوان تقسیم نمود. ابتدا در ذیل تقسیم بندی کلی آورده شده و سپس بـه جزییـات بـیشتـر پرداخته می‌شود :

1- قطع و وصل

2- کنترل دستی و یا محرک دار شبکه ها و خطوط انتقال

3- کنترل دستی و یا محرک دار سدها و ورودی مخازن

4- کنترل اتوماتیک پیلوت دار

5- یک طرفه

6- شناور

7- هوا

8- آتش نشانی

9- حفاظت از شکستگی خط لوله

10- مخصوص ایستگاه های پمپاژ

شیر فلکه قطع و وصل

مزیت اصلی شیرهای قطع و وصل ایجاد حداقل افت فشار است که با توجه به موقعیت نصب آنها کـه ممکـن اسـت بـه صـورت مدفون و یا داخل حوضچه ایستگاه پمپاژ و یا شیرخانه باشند، دارای شرایط خاصی از نظر طراحی هستند.

معرفی محصولات بیشتر: معرفی شیرآلات صنعتی

شیرهای قطع و وصل مـورد استفاده در صنعت آب عبارتند از:

شیرهای کشویی (Gate Valves)

پروانه ای

توپی

کروی

شیر فلکه های کنترل اتوماتیک پیلوت دار

در صنعت آب این مدل به گونه هایی اتلاق می شوند که انرژی لازم برای عملکرد شیرها از انـرژی موجـود در خـط لولـه گرفتـه می شود. این انرژی توسط پیلوت رله شده و شیر اصلی را به کار میاندازد. بدنه اصلی ایـن بدنـه شـیر بـشقابی اسـت و فقـط مکانیزم داخلی به دو نوع پیستونی و دیافراگمی تقسیم می شوند.

نوع  کنترل اتوماتیک مانند شیرهای کنترل تلمبه، شیرهای فشارشکن و غیره ترجیحا در حالت افقی نصب می شوند .

انواع کنترل اتوماتیک پیلوت دار

 1. شیرهای فشارشکن
 2. اطمینان
 3. ثابت نگهدارنده فشار
 4. کنترل بدنه
 5. کنترل سطح آب در مخازن
 6. کنترل تلمبه
 7. سولونوئیدی قطع و وصل الکتریکی
 8. یک طرفه پیلوت دار با زمان باز و بسته شدن قابل کنترل
 9. قطع و وصل پیلوت دار دستی
 10. کنترل چند منظوره
مشخصات-فنی-ولوهای-صنعتی

استاندارد شیرهای صنعتی

در ابتدا اگر بخواهیم درباره ی استاندارد توضیح مختصری بدهیم ، باید گفت که استاندارد مجموعه‌ای از قوانین مکتوب است که موجب ایجاد درک مشترک و متقابل بین افراد و سازمان‌‍‌های مختلف می‌شود و به عنوان ابزاری برای تسهیل ارتباطات، اندازه‌گیری، تجارت و تولید به کار می‌روند.

در این مقاله چند استاندارد متداول برای طراحی شیرهای صنعتی مورد بررسی قرار گرفته‌است.

استاندارد API Spec 6D

API Spec 6D مقررات طراحی، تولید، مونتاژ، تست و ارائه اسناد شیرهای توپی

 (Ball Valve) ، شیرهای دروازه‌ای (Gate Valve) ، شیرهای یک‌طرفه

 (Check Valve) و شیرهای سماوری (Plug Valve) را برای استفاده در خطوط لوله برای صنایع نفت و گاز طبیعی تعیین می‌کند. API Spec 6D برای شیرهای زیرزمینی قابل استفاده نیست، زیرا آنها با مشخصات جداگانه‌ای پوشش داده می شوند؛ هم‌چنین برای کلاس‌های فشاری بالاتر از ۲۵۰۰ قابل استفاده نیستند.

استاندارد   API 598

این استاندارد بازرسی، تست، تست‌های تکمیلی و مقررات تست فشار برای نشیمن‌گاه‌های انعطاف‌پذیر، نشیمن‌گاه‌های فلزی و غیر فلزی (مثل سرامیک) برای انواع شیرهای دروازه‌ای

 (Gate Valve)، شیرهای بشقابی (Globe Valve)، شیرهای سماوری (Plug Valve)، شیرهای توپی (Ball Valve)، شیرهای یک طرفه (Check Valve) و شیرهای پروانه‌ای (Butterfly Valve) را پوشش می‌دهد.

تست و بازرسی‌هایی که در این استاندارد مشخص شده‌اند عبارت‌اند از:

 

 • تست پوسته (Shell test)
 • تست بک‌سیت (Backseat test)
 • تست نشتی فشار پایین درپوش (Low-Pressure closure test)
 • تست نشتی فشار بالای درپوش (High-Pressure closure test)
 • نشیمن‌گاه‌های گوه‌ای یا موازی (Wedge or parallel seating)
 • تست درپوش انسداد و تخلیه مجدد در فشار بالا یا

(Double block and bleed high-pressure closure test)

 • بررسی بصری ریخته‌گری (Visual examination of casting)
 • تست پوسته نیوماتیک در فشار بالا (High-pressure pneumatic shell test)

دیگر شیرآلات با استانداردهای مختلف این صنعت

استاندارد API 600

این استاندارد، الزامات مورد نیاز برای شیرهای دروازه‌ای فولادی با کلاهک پیچ‌شده که در صنایع پالایشگاهی و سایر بخش‌‍‌های وابسته که به دلیل خوردگی، سایش و سایر شرایط سرویس نیازمند مشخصاتی از قبیل مجرای کاملاً باز شیر، دیواره‌های سنگین و ساقه با قطر بالا هستند، به کار می‌روند را در بر می‌گیرند.

 API 600 الزامات ویژگی های شیرهای دروازه‌ای زیر را بیان می کند:

 • کلاهک‌های پیچ‌شده (Bolted Bonnet)
 • پیچ‌ها و یوغ‌های خارجی (Outside screw and yoke)
 • استم بالارونده (Rising stems)
 • هندویل‌هایی که بالا نمی‌روند (Non-rising handwheels)
 • نشیمن‌گاه‌های گوه‌ای یا موازی (Wedge or parallel seating)
 • نشیمن‌گاه‌های با سطح فلزی (Metallic seating surfaces)
 • اندکانکشن‌های جوشی یا فلنجی (Flanged or butt-welding ends)

استاندارد API 602

API 602  الزامات مورد نیاز برای مجموعه‌ای از شیرهای کوچک دروازه‌ای (Gate Valve)، بشقابی (Globe Valve) و شیرهای یک‌طرفه (Check Valve) برای کاربردهای صنعت نفت و گاز طبیعی را مشخص می کند.

هم‌چنین برای شیرهای با قطرهای اسمی زیر مناسب است :

DN ۸, DN ۱۰, DN ۱۵, DN ۲۰, DN ۲۵, DN ۳۲, DN ۴۰, DN ۵۰, DN ۶۵, DN ۸۰, DN ۱۰۰

لیست-شیرآلات-صنعتی

استاندارد API 608

608  الزامات مورد نیاز برای شیرهای توپی فولادی مناسب برای صنایع نفت، پتروشیمی و کاربردهای صنعتی را مشخص می‌کند.

اندکانکشن‌های فلنجی در سایز DN ۱۵ تا DN ۶۰۰ و “NSP ½ Through NSP 24”

اندکانکشن‌های جوشی در سایزهای DN ۱۵ تا DN ۶۰۰ و “NSP ½ Through NSP 24”

اندکانکشن‌های سوکتی در سایزهای DN ۸ تا DN ۵۰ و “NSP ¼  Through NSP 2”

اندکانکشن‌های رزوه‌ای در سایزهای DN ۸ تا DN ۵۰ و “NSP ¼  Through NSP 2”

API 608 برای شیرهای توپی فلزی با کلاس های فشاری زیر اعمال می‌شود :

 • اندکانکشن‌های فلنجی در کلاس‌های فشاری ۱۵۰,۳۰۰,۶۰۰
 • اندکانکشن‌های جوشی در کلاس‌های فشاری ۱۵۰,۳۰۰,۶۰۰
 • اندکانکشن‌های سوکتی در کلاس‌های فشاری ۱۵۰,۳۰۰,۶۰۰,۸۰۰
 • اندکانکشن‌های رزوه‌ای در کلاس‌های فشاری ۱۵۰,۳۰۰,۶۰۰,۸۰۰

API  608 الزامات مربوط به اندازه‌ی انواع مجراهای زیر را مشخص می‌کنند:

 • Full bore
 • Single reduced bore
 • Double reduced bore

دیگر شیرآلات با استانداردهای مختلف این صنعت

استاندارد API 609

API 609  الزامات طراحی، جنس مواد، فاصله بین دو انتهای شیر (End connection)، درجه‌بندی حرارت و فشار، بازرسی و شرایط تست شیرهای پروانه‌ای از جنس آهن خاکستری (Gray Iron)، آهن انعطاف‌پذیر، برنز، فولاد، آلیاژهای بر پایه نیکل یا آلیاژهای خاص شامل می‌شود.

استاندارد ASME B16.5

ASME B16.5  درجه‌بندی حرارت و فشار، جنس مواد، ابعاد، میزان تحمل، نشانه‌گذاری یا مارکینگ (marking)، آزمایش و روش‌های طراحی نوع اتصالات فلنجی به خطوط لوله را پوشش می‌دهد.

استاندارد ASME B16.34

ASME B16.34  برای ساختارهای جدید و پوشش‌ میزان حرارت و فشار، ابعاد، میزان تحمل، جنس مواد، آزمایش‌های الزامی غیرمخرب و علامت‌گذاری برای قالب‌گیری، ساختن اندکانکشن‌های فلنجی، رزوه‌ای و جوشی و یا شیرهای غیرفلنجی که از استیل، نیکل به عنوان آلیاژ پایه، و دیگر آلیاژها ، شیرهای ویفری (Wafer valve) یا بدون فلنج ، بین فلنج‌هایی که در خطوط‌ لوله قرار دارند نصب می‌شوند.

استاندارد ASME B16 Face to Face

Face  اندازه بین دو انتهای شیر جوشی (End to End) و یا شیرهای فلنجی (Face to Face) در شیرهای که به صورت خطی و بدون تغییر زاویه در خطوط لوله نصب می‌شوند را مشخص می‌کند.

هم‌چنین در شیرهای انجل (Angle Valve) که با تغییر زاویه همراه هستند فاصله مرکز تا فیس (Center to Face) یا مرکز تا انتها (Center to End) را تعیین می‌کند.

هدف آن اطمینان از قابلیت تعویض و جایگزینی شیرها در مواد سازنده داده شده، نوع، اندازه، کلاس و اندکانکشن آن‌ها است.

فروش-شیرآلات-صنعتی-پالایشگاهی

فروش شیرآلات صنعتی

فروش انواع شیرآلات صنعتی با توجه به افزایش روز افزون خط های تولید و همچنین افزایش مصرف بازار خوبی در ایران و جهان پیدا کرده است. فروش انواع شیرآلات صنعتی علاوه بر آن که موجب روی کار آمدن کارخانه های متعدد تولید شیرآلات شده است بلکه سبب شده تا نیروی انسانی بسیار زیادی در این کارخانه ها استخدام شوند و در واقع نوعی اشتغالزایی صورت گرفته شود و همچنین سبب انرژی کشور می شود. شیر های صنعتی به طور کلی به چهار دسته قطع و وصل، تنظیم جریان، شیر اطمینان و یک طرفه تقسیم می شوند.

فروش شیرآلات صنعتی با توجه به کارآیی آن ها در بازار کار و نیاز روز افزون به آن ها روز به روز افزایش می یابد. شیرآلات صنعتی انواع مختلفی دارد که هر کدام کار خاصی را انجام می دهد و کاربرد مخصوص به خود را دارد. اما در کل شیرآلات صنعتی چندین وظیفه ی کلی را بر عهده دارند که

عبارتند از:

 • تنظیم کردن فشار و کنترل جریان مایعات
 • کنترل کردن وضعیت مایع در داخل لوله انتقال
 • تغییر جهت دادن به مواد داخل لوله ها
 • گاهی اوقات برای اتصال ها و فلنج ها استفاده می شود
 • کنترل میزان فشار مایع
 • کنترل ورود و خروج مایعات را در زمان مشخص

در خرید و فروش انواع شیرآلات صنعتی باید به این نکات توجه کنیم که این شیرآلات در انواع و جنس ها و اندازه های متفاوت تولید می شوند و با توجه به کاربرد و نیازمان آن ها را تهیه کنیم. همچنین باید به این پارامتر ها دقت کنیم که کار شیر در چه دما و فشاری است، وظیفه ی شیر چیست و اندازه خورندگی سیال چه اندازه است.

فروش انواع شیرآلات صنعتی

برای خرید شیرآلات صنعتی می توانیم به شرکت هایی که در زمینه فروش انواع شیرآلات صنعتی تخصص و فعالیت دارند مراجعه کنید و از انواع شیرآلات و قیمت آن ها اطلاعات کسب کنید و همین طور اگر اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارید می توانید با مشورت و راهنمایی اقدام به خرید متناسب با نیاز خود کنید. و همچنین میتوانید با متخصصین واحد فنی شرکت ولوسند در ارتباط باشید

خرید شیرآلات صنعتی

در هنگام خرید شیرالات صنعتی نیاز است به یکسری نکات توجه داشت باشید. نخست خرید خود را از مراکز و فروشگاه های معتبر انجام دهید. در هنگام خرید به برند و کشور سازنده توجه کنید. از خرید شیر فلکه صنعتی مارک های متفرقه اجتناب کنید. برندهای معتبر دارای استاندارد و ضمانت فروش می باشند و امتحان خود را پس داده اند.

به مدل و کارایی شیر حتما دقت کنید. هر مدل از شیر آلات صنعتی مناسب برای یک مکان و کاربردی خاص می باشد. ضمن اینکه سایز و میزان گذردهی شیرآلات بسیار حائز اهمیت است. همینطور شیوه باز و بسته شدن ( به وسیله اهرم یا الکتریکی ) در هنگام تهیه این محصولات مهم می باشد.

قیمت شیرآلات صنعتی خارجی

یکی از دلایل اختلاف قیمت شیر فلکه صنعتی ، مکان تولید و ساخت آن می باشد. به علت هزینه های ارزی و واردات شیرهای صنعتی خارجی ، با نمونه های داخلی اختلاف قیمت خواهند داشت. البته محصولات تولید داخل از کیفیت ساخت بسیار بالایی در مقایسه با نمونه های خارجی برخوردار می باشند.

قیمت شیرآلات صنعتی استیل

جنس شیر آلات صنعتی عمدتا از فولاد ، چدن و استیل می باشد. برای اطلاع از قیمت و ثبت سفارش با نمایندگی شیرآلات صنعتی ولوسند تماس بگیرید.

خرید شیرالات صنعتی فروشگاه اینترنتی شیر صنعتی

فروشگاه ولوسند شرایط خرید شیرالات صنعتی به شیوه سفارش اینترنتی و غیرحضوری را فراهم کرده است. شما می توانید محصولات مورد نظر خود را بصورت غیر حضوری ثبت سفارش کنید. همکاران ما آماده مشاوره در زمینه خرید و فروش انواع شیر فلکه های صنعتی می باشند.

خرید-شیرالات-صنعتی

مشخصات فنی ولوهای صنعتی

ولوهای صنعتی یکی از اجزای اساسی در صنایع مختلف هستند و وظیفه کنترل جریان سیالات را بر عهده دارند. مشخصات فنی ولوهای صنعتی ممکن است بسته به نوع و کاربرد آنها متفاوت باشد. اما برخی از مشخصات فنی مهم ولوهای صنعتی عبارتند از:

 • قطر: قطر ولو به عنوان یک مشخصه اساسی، اندازه جریان سیال را تعیین می‌کند. قطر ولو بستگی به نیازهای کاربردی و جریان مورد نیاز دارد.
 • فشار کاری: شیرآلات صنعتی باید قادر باشند فشار سیال را تحمل کنند. فشار کاری ولو توسط تولید کننده مشخص می‌شود و باید با فشار سیستم مطابقت داشته باشد.
 • دما: محدوده دمای کاری ولو نیز باید توسط تولید کننده مشخص شود. این مشخصه نشان می‌دهد که ولو قادر است دمای سیال را تحمل کند بدون اینکه از کار بیافتد یا خراب شود.
 • مواد ساخت: ولوهای صنعتی معمولاً از مواد مختلفی ساخته می‌شوند، از جمله فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، آلیاژهای آهنی، برنج، آلومینیوم و غیره. جنس مورد استفاده بستگی به نوع سیال، شرایط کاری و نیازهای کاربردی دارد.
 • نوع اتصال: شیرآلات صنعتی می‌توانند از اتصالات مختلفی مانند فلنج، رزوه، سوکت، قلاویزی و جوشی برخوردار باشند. نوع اتصال ولو نیز بستگی به نوع سیستم و نیازهای کاربردی دارد.
 • نوع کنترل: بعضی از شیرهای صنعتی به صورت دستی کنترل می شوند، در حالی که ولوهای دیگر با استفاده از سیستم‌های خودکار و الکترونیکی کنترل می‌شوند. نوع کنترل ولو نیز بستگی به نوع کاربرد و نیازهای سیستم دارد.

 

قیمت شیرآلات صنعتی استیل

قیمت شیرآلات صنعتی استیل بستگی به انواع و مشخصات فنی آنها دارد. برای اطلاعات دقیقتر درباره قیمت ولوهای صنعتی، می‌توانید با کارشناسان فروشگاه ولوسند تماس بگیرید.

قیمت-شیرآلات-صنعتی-استیل

شیر آلات صنعتی

شیر آلات صنعتی از جمله اجزا بسیار حیاتی در صنعت به شمار می‌روند که برای کنترل جریان مایعات و گازها در فرآیندهای صنعتی استفاده می شوند. این شیرآلات انواع مختلفی دارند که هرکدام بر اساس نیازهای خاص صنایع مختلف طراحی شده اند.

انواع شیرهای صنعتی

 • شیرهای گیت (Gate Valves) این نوع شیرها دارای یک صفحه حلقوی هستند که با حرکت عمودی به محور جریان ، جریان را تنظیم می‌کنند. آنها به خاطر ساختار ساده و قابل اعتمادشان در کنترل جریان مایعات استفاده می شوند.
 • شیرهای توپی (Ball Valves) در این نوع شیرها ، یک گلوله دورانی برای کنترل جریان استفاده می شود. آنها به عنوان شیرهای سریع باز و بسته شدن مشهور هستند و در بسیاری از فرآیندهای صنعتی به کار می روند.
 • شیرآلات پروانه ای (Butterfly Valves) این شیرها دارای یک صفحه گردان می باشند که به صورت دورانی حول محور جریان می پیچد. آنها برای کنترل جریان به صورت سریع و باز و بسته شدن سریع مناسب هستند.
 • شیرهای پلاگ دار (Plug Valves) این نوع شیرها دارای یک توپ دوسویه هستند که با چرخش کنترل جریان را انجام می دهد. آنها به عنوان گزینه های اقتصادی و موثر در فرآیندهای مختلف استفاده می شوند.

 

کاربرد ولو صنعتی

ولو صنعتی در صنایع مختلفی از جمله نفت و گاز ، شیمی، صنعت غذا ، و صنایع فولاد استفاده می شوند. در صنعت نفت و گاز ، این شیرها به کنترل جریان سوخت ، گاز ، و سایر مایعات در خطوط انتقال انرژی کمک می کنند.

 • کنترل دقیق جریان : انواع شیرآلات صنعتی نفت و گاز این امکان را فراهم می کنند تا جریان مایعات و گازها به دقت تنظیم شود.
 • دوام و استحکام مکانیکی : این شیرها معمولاً از مواد مقاوم و با دوام مانند فولاد یا فولاد ضد زنگ تولید می شوند.
 • کارایی در شرایط سخت : توانایی کارکرد در شرایط دمایی و فشاری متفاوت ، شیرها را به یک انتخاب مناسب در بسیاری از صنایع تبدیل کرده است.

 

شیرآلات صنعتی پتروشیمی

برای حفظ عملکرد بهینه ، نگهداری و تعمیرات دوره ای بر روی شیرآلات صنعتی ضروری است. بازرسی‌های منظم ، تعویض قطعات فرسوده ، و تست های فشار می توانند از دوام و ایمنی این شیرها اطمینان حاصل کنند.

شیرهای صنعتی به عنوان عناصر کنترلی اساسی در صنایع مختلف با اهمیت بالایی محسوب می شوند. با توجه به انواع مختلف و ویژگی های منحصر به فرد هرکدام ، مورد استفاده متفاوتی دارند.

عبارات مرتبط

شیر آب صنعتیانواع ولو در پالایشگاه

شیر استیل صنعتی

شیر-صنعتی

محصولات مرتبط

دیگ-بخار-موتورخانه

دیگ بخار

تجهیزات موتورخانه ای و دیگ بخار همانطور که میدانید، موتورخانه ها یکی از اجزای اصلی در صنایع ساختمانی محسوب می‌شود.

انواع-شیر-توپی-فولادی

شیر توپی فولادی

عنوان محصول سایز کلاس PN شیر توپی فولادی فلنج‌دار – کلاس 150 2 الی 56 اینچ (برای اطلاعات بیشتر به

انواع-فلنج

فلنج

فلنج ها (flange) یکی از اتصال دهنده های لوله ها ، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگر می باشند. فلنج

لوگو-ولوسند-فوتر

تماس با ما

آدرس : تهران ، بازار آهن شادآباد ، بهاران 2 ، بلوک 16 ، شماره 164

درباره ما

مجموعه ولوسند با بیش از 20 سال سابقه در زمینه تامین تجهیزات پالایشگاهی و پتروشیمی ، همراه با مدیریتی پویا و تلاش کادر فنی باتجربه ، آمادگی خود را جهت واردات و تامین انواع تجهیزات صنایع گاز ، پتروشیمی ، نفت ، نیروگاه ها و کارخانجات صنعتی با گواهی معتبر EN10204-3.1 اعلام می دارد.

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ولوسند می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.