نحوه اتصال لوله کاروگیت شامل چند روش مختلف است. لوله های کاروگیت دارای انواع گوناگونی هستند. این لوله های در اندازه و ابعاد مختلف تولید می شوند. لوله های کاروگیت معمولا به صورت تکی به کار نمی روند؛ بلکه تعدادی از آن ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند. لوله ها باید به شیوه صحیح، در کنار هم وصل شوند. عوامل مختلفی سبب، تعیین نحوه اتصال لوله کاروگیت می شود. لوله ها کاروگیت  پس از اتصال صحیح، آماده انتقال مایعات می شوند. اتصال لوله ها مختلف به یکدیگر، کار سخت تری از اتصال لوله های مشابه است. اتصال لوله های پلی اتیلنی کاروگیت، باید توسط افراد متخصص انجام شود. اتصال صحیح این لوله ها، بسیار زیاد اهمیت دارد. اشتباه در نحوه اتصال لوله کاروگیت، خسارت های مالی و جانی زیادی را پیش می آورد. روش های جدیدی، برای اتصال لوله های کاروگیت به وجود آمدند. اما با وجود شیوه های جدید، در بعضی‌ شرایط از روش های قدیمی برای اتصال لوله های کاروگیت استفاده می شود. هر کدام از روش های اتصال لوله های پلی اتیلنی کاروگیت، دارای مزیت های مخصوص به خود است.

اتصالات-کاروگیت

پارامترهای موثر در نحوه اتصال لوله کاروگیت

پارامترهای مختلفی، در نحوه اتصال لوله کاروگیت دخیل هستند. متخصص ها و کارشناسان با در نظر گرفتن این عوامل، شیوه اتصال لوله های کاروگیت را به یکدیگر تعیین می کنند. فشار یکی از پارامترهای تعیین کننده در شیوه اتصال لوله کاروگیت می باشد. مقدار فشار وارده به لوله های پلی اتیلنی، بسیار زیاد اهمیت دارد. در اندازه گیری فشار وارد شده به لوله، هم فشار داخلی و هم فشار خارجی محاسبه می شود. فشار داخلی ناشی از ماده جریان یافته در لوله می باشد. فشار خارجی، ناشی از فشار خاک و وزنی است که؛ به لوله های وارد می شود. حداکثر مقدار فشار احتمالی وارد شده به لوله های باید محاسبه شود. به غیر از میزان فشار، مقاومت و استحکام لوله ها در برابر فشار های وارده نیز مهم است. لوله های پلی اتیلن کاروگیت در اندازه ها و کیفیت ها مختلفی تولید می شوند. مقدار مقاومت و استحکام لوله ها در برابر فشار های طولی و عرضی، با یکدیگر برابر نیست. برای اتصال صحیح لوله ها باید مقاومت آن ها بررسی شود. متخصص های با در نظر داشتن این عوامل بهترین شیوه اتصال را برای لوله های کاروگیت انتخاب می کنند.

روش جوش لبه به لبه لوله های کاروگیت

در بررسی اتصالات کاروگیت، جوش لبه به لبه اولین شیوه ایی است؛ که مورد بررسی قرار می گیرد. این روش بسیار ساده است. می توان آن را جز روش های قدیمی اتصال لوله های کاروگیت، دانست. در روش لبه به لبه، اتصال لوله های کاروگیت به کمک گرما انجام می شود. لوله های دو جداره کاروگیت از جنس  پلیمر اتیلن هستند. پلیمر ها با وجود مقاومت زیاد در برابر حرارت، دارای دمای ذوب مشخص هستند. در نقطه ذوب پلی اتیلنی این ماده شکل خود را از دست می دهد. در روش جوش لبه به لبه از این ویژگی پلیمر های پلی اتیلنی استفاده می شود. زمانی که لوله های پلی اتیلنی حرارت ببیند؛ شکل خود را از دست می دهند. لوله ها در دمای ذوب به یکدیگر متصل می شوند. پس از اتصال، این لوله ها سرد شده و شکل خود را به دست می آورند. پلیمر اتیلن یک ماده نسوز است. این ترموپلاستیک آتش نمی گیرد. به دلیل این خاصیت پلی اتیلن، در روش جوش لبه به لبه لوله های کاروگیت، احتمال آتش سوزی وجود ندارد. اما در هنگام عملیات جوش، آسیب هایی افراد را تهدید می کند. اگر حرارت دادن لوله های پلی اتیلنی کاروگیت به درستی انجام نشود؛ این لوله ها دچار آسیب های جدی خواهند شد. در روش جوش لبه به لبه برای حرارت دادن از صفحه داغ استفاده می شود. این صفحه باید در مکان درستی، بین دو لوله قرار بگیرد. برای اتصال لوله ها به دمای نسبتا بالایی نیاز است.

نکات جوش لبه به لبه لوله های کاروگیت

برای انجام جوش لبه به لبه نکاتی وجود دارد. لوله‌های پلی اتیلنی کاروگیت، به دما های زیر 200 درجه مقاوم هستند. شروع نقطه ذوب پلی اتیلنی از دمای 200 درجه سانتی گراد شروع می شود. به همین دلیل دمای صفحه داغ باید بیشتر از 200 درجه سانتی گراد باشد. بعد از رسیدن لوله ها به این دما، اتصال بین دو لوله کاروگیت انجام می شود. در صورت بالا رفتن بیش از حد دما، در نحوه اتصال لوله کاروگیت مشکل هایی به وجود می آید. روش های جدید تری جایگزین این شیوه شدند.

اتصالات مکانیکی لوله های کاروگیت

یکی دیگر از شیوه های اتصال لوله کاروگیت، اتصالات مکانیکی این لوله ها است. اتصال مکانیکی، پرطرفدارترین نحوه اتصال لوله کاروگیت است. اتصال مکانیکی  لوله های کاروگیت مزیت ها و ویژگی ها مثبت فراوانی دارد. یکی از مهم ترین ویژگی ها اتصال مکانیکی لوله های کاروگیت، سهولت انجام کار است. در روش های دیگر اتصال لوله های کاروگیت، باید با ذوب این لوله ها همراه باشد. ذوب کردن لوله ها و اتصال آن ها کار سخت و پیچیده ای است. اما در اتصال مکانیکی، نیازی به ذوب لوله ها وجود ندارد. در روش های دیگر اتصال، لوله کاروگیت باید حرارت می دید. زمان رسیدن  لوله های کاروگیت به دمای ذوب خود، یعنی 200 درجه سانتی گراد طولانی است. لوله های کاروگیت کوپلر دار، برای اتصالات مکانیکی تولید می شوند. استاندارد طول لوله های کوپلر دار 6 متر است. اتصال مکانیکی لوله های کاروگیت، به شیوه نر و مادگی انجام می شود. اتصال لوله های کاروگیت، با هر روشی  ممکن است. اما آن چه در مورد اتصال لوله اهمیت دارد؛ انجام صحیح روش انتخابی است. در صورت اتصال لوله های به شیوه صحیح، این لوله های دو جداره، طول عمر بالایی خواهند داشت.

blank

محصولات مرتبط

انواع-فلنج

فلنج

فلنج ها (flange) یکی از اتصال دهنده های لوله ها ، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگر می باشند. فلنج

لوگو-ولوسند-فوتر

تماس با ما

آدرس : تهران ، بازار آهن شادآباد ، بهاران 2 ، بلوک 16 ، شماره 164

درباره ما

مجموعه ولوسند با بیش از 20 سال سابقه در زمینه تامین تجهیزات پالایشگاهی و پتروشیمی ، همراه با مدیریتی پویا و تلاش کادر فنی باتجربه ، آمادگی خود را جهت واردات و تامین انواع تجهیزات صنایع گاز ، پتروشیمی ، نفت ، نیروگاه ها و کارخانجات صنعتی با گواهی معتبر EN10204-3.1 اعلام می دارد.

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ولوسند می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.