امروزه لوله آتشخوار در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. انتقال مایعات، سیالات و مواد شیمیایی به واسطه ی لوله ها انجام می شود. در بعضی صنعت ها، لوله با مواد مذاب و یا سیالاتی با دمای بالا سروکار دارد؛ اما همه لوله ها نمی‌توانند دمای بالا و فشار زیاد را تحمل کنند و ممکن است در حین انتقال این مواد، لوله خم شده یا بشکند. این اتفاقات باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیر خواهند شد. پس لازم است برای جلوگیری از خسارت های احتمالی از تجهیزات و وسایل مناسب و استاندارد در هر صنعت استفاده کرد.

لوله ها در صنایعی که با مواد پرفشار و یا پرحرارت سروکار دارند، باید توانایی تحمل حرارت و فشار بالا را داشته باشند. یکی از محصولاتی که دقیقاً برای این منظور طراحی و تولید شده، لوله آتشخوار است. در ادامه به این موضوع که لوله های آتشخوار چیست و چه مزایا و کاربردی دارد خواهیم پرداخت.

لوله-آتشخوار-قیمت

لوله آتشخوار چیست؟

این لوله یکی از انواع لوله های صنعتی است که با آلیاژ خاصی تولید می‌شود. هدف از طراحی و تولید این جنس لوله ها مقاومت در برابر حرارت و فشار بالا است. در صنایع پالایشی و پتروشیمی ها از مواد متعددی نظیر سوخت‌ها، مواد شیمیایی و گازها استفاده می شود. برای انتقال و نگهداری این مواد به تاسیساتی مناسب و مستحکم احتیاج است. یکی از ویژگی های تجهیزات مناسب در این صنایع توان تحمل بالا در برابر فشار و دمای زیاد است.

برای ساخت این نوع از لوله ها آهن را با آلیاژهای مختلف ترکیب کرده تا فولاد و آلیاژهای مقاوم به دست بیاید. این آلیاژهای تولید شده مقاومتی بیشتر از آهن داشته و در برابر رطوبت اکسید نمی‌شوند. برای ساخت این لوله ها نیز از ترکیب بسیار اندک کربن استفاده می‌شود. استفاده از فلز کربن سبب افزایش مقاومت و سختی لوله خواهد شد. در ادامه ی فرآیند تولید، فلز منگنز به ترکیب ساخت اضافه می شود و باعث می‌شود این لوله در دمای زیاد با مشکل مواجه نشود و بتواند حرارت‌های بالا را تحمل کند. جنس نهایی لوله های آتشخوار از فولاد نرم است که علاوه بر انعطاف پذیری بالا قابلیت جوش پذیری بالایی نیز دارد.

لازم است تا لوله های آتشخوار توان تحمل حرارت تا دمای ۳۴۰ درجه سانتی گراد را داشته باشند. همچنین این لوله ها با قطر ۶۴ میلی‌متر توانایی تحمل فشار ۳۲ اتمسفر و لوله های با قطر کمتر، توانایی تحمل فشار حدود ۸۰ اتمسفر را دارند. جوشکاری این نوع از لوله ها در دمای بین ۵۲۰ الی ۶۰۰ درجه سانتی‌گراد انجام می شود و بدین وسیله احتمال هرگونه نشتی از بین می‌رود.

محصولات مرتبط : لوله مانیسمان و لوله استیل

قیمت-لوله-آتشخوار-دیگ-بخار

ویژگی لوله های آتشخوار

لوله های آتشخوار می بایست دارای ویژگی‌های استاندارد خاصی باشند. در ادامه به بررسی یکایک این ویژگی ها می پردازیم:

ضخامت لوله با میزان تحمل دما و فشار هماهنگ باشد

این لوله ها در سایزهای مختلف و با ضخامت های متفاوتی تولید می شوند و هر کدام برای استفاده در شرایط مشخصی طراحی شده اند. یکی از ویژگی های که باید به آن دقت شود این است که توانایی تحمل دما و فشار با ضخامت لوله هماهنگ باشد و لوله هایی با ضخامت کم در دماهای بالا مورد استفاده قرار نگیرند.

لوله بدون درز باشد

لوله آتشخوار استاندارد، فاقد هرگونه شکاف و درز است. برای اتصال این لوله ها به محل مورد نظر به هیچ عنوان از پیچ و مهره و یا اتصالات فلنجی استفاده نمی شود. بلکه به واسطه جوشکاری به محل مورد نظر متصل می شوند. در زمان اتصال نیز لازم است موارد ایمنی بار ها مورد کنترل قرار بگیرد تا احتمال نشتی از بین برود.

میزان منگنز و کربن با دقت کنترل شود

در فرایند ساخت این لوله باید ترکیب آلیاژ به وسیله آزمایش های کیفی مورد سنجش قرار بگیرد. عدم رعایت تناسب در ترکیب این عناصر می تواند موجب افت کیفیت لوله شود. در این حالت ممکن است در حین کار لوله خم شده و یا بشکند.

لوله ضد زنگ باشد

یکی از مزیت های لوله های آتشخوار ، ضد زنگ بودن آنها است. در اکثر صنایع از لوله ها برای انتقال مایعات استفاده می کنند و اگر لوله ضد زنگ نباشد قطعاً تاسیسات با مشکل مواجه می شود. این لوله ها به واسطه آبکاری و پوشش های چندگانه قابلیت ضد زنگ بودن را کسب می کنند.

انعطاف پذیری

زمانی که از لوله ها برای انتقال مایعات داغ استفاده می شود لازم است که لوله توان انقباض و انبساط را در شرایط مختلف داشته باشد. در صورتی که لوله خاصیت انعطاف پذیری نداشته باشد در دما و فشار بالا با مشکل روبرو شده و می‌ترکد.

کیفیت ساخت

در نهایت، این لوله ها باید بر اساس استانداردهای تعریف شده طراحی و ساخته شوند. به وسیله تست های کنترل کیفیت می توان از اصالت و کیفیت لوله مطمئن شد.

قیمت لوله آتشخوار سپاهان

یکی از برندهای معروف در زمینه تولید لوله های صنعتی ، سپاهان می باشد. کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب سبب برتری این برند شده است. جهت اطلاع از قیمت لوله های این مارک با کارشناسان ولوسند تماس بگیرید.

blank

استاندارد لوله آتشخوار

لوله های آتشخوار در موارد متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند و همین سبب شده که استانداردهای متفاوتی برای آنها تعریف شود. در ادامه قصد داریم به بررسی انواع استاندارد لوله های آتشخوار بپردازیم:

st35.8 با شماره Din17175 و شماره آنالیز ۱.۰۳۰۵

لوله آتشخوار با این استاندارد، دارای 17 الی 19 صدم درصد کربن و 55 الی 80 صدم درصد منگنز می باشد. این ترکیب قادر به تحمل دما 585 درجه و تحمل فشار اتمسفری 25 بار است. از لوله هایی با این استاندارد می توان در دیگ های بخار استفاده کرد. همچنین این لوله ها قابلیت انعطاف پذیری و خم شوندگی تا 90 درجه را دارند.

St45.8 با شماره Din2448 و Din17175 و شماره آنالیز ۱.۰۴۰۵

این استاندارد بیان کننده ی ترکیب 20 الی 22 صدم درصدی کربن و مقدار 55 تا 65 صدم درصدی منگنز است. این لوله می تواند دما را تا 535 درجه و فشار اتمسفری را تا 30 بار تحمل کند.

ASME SA192 با شماره Din17175 و شماره آنالیز ۱.۰۳۰۵

آلیاژ لوله هایی با این استاندارد دارای ترکیب 18 تا 20 صدم درصد کربن و 45 تا 70 صدم درصد عنصر منگنز است. این ترکیب توان تحمل دما 550 درجه و تحمل فشار اتمسفری 27 بار است. این لوله همچنین توان برش خوری خوبی دارد.

ASTM A179 با شماره آنالیز ۱.۰۳۰۵

این آلیاژ دارای ترکیب 16 تا 18 صدم درصدی کربن و 50 تا 70 صدم درصدی از منگنز است. این لوله می تواند حرارت را تا دمای 530 درجه و فشار اتمسفری را تا 15 بار تحمل کند. همچنین لوله های دارای این استاندارد تا 180 درجه خم می شوند و انعطاف پذیری بالایی دارند. این انعطاف پذیری بالا به دلیل درصد کم کربن در این آلیاژ است.

لوله آتشخوار دیگ بخار

دیگ های بخار از طریق این لوله ها حرارت را انتقال می دهند. حرارت از کوره عبور داده شده و وارد لوله های آتشخوار دیگ بخار می شود. در قسمت خروجی این لوله ها آب وجود دارد که با برخورد به این حرارت، بخار می شود. بخارشو های صنعتی، کارواش های بخار و باقی تجهیزاتی که دارای دیگ بخار هستند، برای انتقال حرارت از این لوله استفاده می کنند. برای اطلاع از جزئیات و خرید لوله آتشخوار بویلر و لوله آتشخوار مشعل لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

استاندارد-لوله-آتشخوار

قیمت لوله آتشخوار

همواره یکی از سوالات رایج پیرامون لوله آتشخوار قیمت آن است. همان‌طور که مطرح شد، این لوله ها دارای استاندارد ها و کیفیت های متفاوتی هستند. قیمت این لوله با توجه به نوع استاندارد، ضخامت، سایز و کاربرد، متفاوت است. برای اطلاع از قیمت و شرایط خرید می توانید با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمایید.

ویژگی لوله های آتشخوار

  • جنس بدنه: لوله‌های آتشخوار معمولاً از جنس فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ و فولاد آلیاژی مانند آلیاژ آلومینیوم و آلیاژ نیکل استیل ساخته می‌شوند.
  • مقاومت در برابر دما و فشار: لوله‌های آتشخوار باید قادر به تحمل دما و فشار بالا باشند.
  • مقاومت در برابر خوردگی: جنس بدنه باید مقاومت مناسبی در برابر خوردگی داشته باشد.
  • ضخامت دیواره: لوله‌های آتشخوار برای تحمل فشار و دمای بالا، دیواره‌ای با ضخامت مناسب دارند.
  • مقاومت در برابر شوک حرارتی: این لوله ها باید قادر به تحمل تغییرات حاد دما باشند و در برابر شوک حرارتی مقاومت کنند.
  • استحکام مکانیکی: لوله‌های آتشخوار باید استحکام مکانیکی مناسبی داشته باشند تا بتوانند در شرایط سخت صنعتی عمل کنند.

 

قیمت لوله آتشخوار دیگ بخار

قیمت لوله‌های آتشخوار بستگی به عواملی مانند ابعاد، ضخامت دیواره، جنس بدنه، برند تولید کننده، ویژگی‌های فنی و بازار محلی دارد. برای اطلاعات دقیقتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

عبارات مرتبط

قیمت لوله آتشخوار سپاهانقیمت لوله آتشخوار دیگ بخار

قیمت-لوله-آتشخوار-سپاهان

محصولات مرتبط

شیر-یکطرفه-برنجی

شیر یکطرفه برنجی

عنوان محصول کلاس PN شیر یکطرفه برنجی – PN 16 150 16 تماس با ما 021-66318331 عنوان محصول PN قیمت

انواع-شیر-اطمینان

شیر اطمینان

عنوان محصول سایز کلاس PN شیرهای اطمینان 2 الی 42 اینچ ( برای اطلاعات بیشتر، به قسمت “جدول محصول و

فلنج-rtj-چیست

فلنج RTJ ( شیاردار )

فلنج rtj مخفف عبارت ring type joint flange است. این فلنج در صنعت ، فلنج رینگ جوینت نیز نامیده می

لوگو-ولوسند-فوتر

تماس با ما

آدرس : تهران ، بازار آهن شادآباد ، بهاران 2 ، بلوک 16 ، شماره 164

درباره ما

مجموعه ولوسند با بیش از 20 سال سابقه در زمینه تامین تجهیزات پالایشگاهی و پتروشیمی ، همراه با مدیریتی پویا و تلاش کادر فنی باتجربه ، آمادگی خود را جهت واردات و تامین انواع تجهیزات صنایع گاز ، پتروشیمی ، نفت ، نیروگاه ها و کارخانجات صنعتی با گواهی معتبر EN10204-3.1 اعلام می دارد.

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ولوسند می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.