در میان انواع فلنج ها از جمله فلنج های برجسته، شیاردار و … فلنج تخت یکی از رایج ترین انواع آنهاست. فلنج ها عموما برای برقراری اتصال میان لوله ها استفاده می شوند. با کمک این ابزار می توان دیگر اقلام همچون لرزه گیر، انواع شیر ها و … را نیز به راحتی به لوله متصل نمود. فلنج ها بیشتر از جنس فولاد ساخته می شوند. به همین دلیل اصطلاحاتی همچون فلنج تخت فولادی یا استیل نیز در بازار رواج زیادی دارد. البته برای کاربرد های خاص فلنج های تخت از جنس چدن، پلی اتیلن و … نیز ساخته می شود. با ولوسند همراه باشید تا با این نوع از فلنج ها بیشتر آشنا شوید.

فلنج-تخت-استیل

فلنج تخت استیل و فولادی

فلنج تخت یا Flat Face ساده ترین نوع فلنج است که دیسکی شکل و حلقوی است. این ابزار به اختصار FF نیز نامیده می شود. این نوع از فلنج ها فاقد هر نوع شیاری یا برآمدگی هستند. زمانی که می خواهید بین دو لوله اتصال برقرار کنید، می توانید از دو فلنج استفاده کنید. فلنج های تخت به لوله متصل می شوند و با پیچ و مهر شدن به یکدیگر به راحتی اتصال میان لوله برقرار می شود. با یک واشر می توان احتمال نشتی را نیز کاهش داد. از این ابزار می توان برای اتصال لوله ها، اتصال دریچه ها، پمپ ها، کمپرسور و … استفاده نمود. این فلنج ها در صنایع شیمیایی و پتروشیمی بسیار پرکاربرد هستند.

مزایا

زمانی که برای اتصال میان لوله یا دیگر تجهیزات از جوشکاری استفاده می کنید، برای جداسازی نیاز به برشکاری، صرف هزینه و زمان زیادی هستید. در حالتی که برای اتصال از فلنج های تخت استفاده کنید، جداسازی به راحتی و با هزینه بسیار پایین تر قابل انجام است. بنابراین در بسیاری از کاربرد های صنعتی، این نوع اتصال بسیار سودمند است. زمانی که قصد دارید دریچه ها، پمپ ها و … را به لوله متصل کنید که به احتمال زیاد نیاز به تعمیر خواهند داشت، اولویت اول استفاده از فلنج برای اتصال است. ممکن است لازم باشد ابزاری را به سیستم لوله کشی متصل کنید که نیاز به کالیبراسیون دارد، در این شرایط نیز استفاده از فلنج برای ایجاد اتصال در اولویت است. در کل مزیت اصلی این اتصال قابلیت جداسازی آن است.

علاوه بر قابلیت جداسازی، مزیت های دیگری نیز برای فلنج تخت ذکر می شود. از جمله این که استفاده از این ابزار برای ایجاد اتصال بسیار ساده است. قابلیت تمیزکاری، تعمیر و بازسازی نیز از دیگر مزیت های استفاده از این ابزار است.

کدام مقرون به صرفه تر است جوشکاری یا اتصال با فلنج؟

فلنج ها از ابزارهای اتصال هستند. بنابراین ممکن است این سوال پیش بیاید که استفاده از فلنج مقرون به صرفه است یا جوشکاری؟ جوشکاری ممکن است کم هزینه تر و در دسترس تر باشد اما با توجه به مزیت های دیگر فلنج ها، در بسیاری از کاربرد ها این دو را نمی توان جایگزین یکدیگر دانست. برای مثال زمانی که نیاز به جداسازی احتمالی وجود دارد، نمی توان از جوشکاری استفاده نمود. در کل باید این نکته را بدانید که فلنج ها به ویژه فلنج های فولادی از جمله ابزارات گران قیمت نیستند. به دلیل قیمت مناسب و مزایای متعدد، برای این ابزار نیز بازار بسیار خوبی وجود دارد.

معرفی محصولات بیشتر : فلنج اسلیپون و لوله استیل

blank

استاندارد فلنج تخت

فلنج های تخت با تنوع خوبی به بازار عرضه می شوند. ضخامت، جنس، نوع ساخت باعث می شود که فلنج ها برای فشار های مختلفی از سیالات و شرایط کاری مختلف قابل استفاده باشند. استاندارد هایی وجود دارد که قابلیت تحمل فشار این ابزار را بررسی و بر این اساس آن ها را دسته بندی می کند.

فلنج تخت کلاس a150

سازندگان مختلف از کشورهای مختلف، ممکن است استاندارد های مختلفی را برای ساخت و دسته بندی انتخاب نمایند. برای مثال یکی از رایج ترین استاندارد های موجود در بازار ایران، استاندارد ANSI می باشد. در دسته بندی طبق این استاندارد فلنج تخت کلاس a150 ، 300، 400، 600، 900 و 1500 به بازار عرضه می شود. کلاس های بالاتر تحمل فشار بالاتری ندارند.

در یک دسته بندی دیگر فلنج های تخت طبق استاندارد DIN دسته بندی می شود. این استاندارد برای فلنج های فولادی بسیار رایج است. در دسته بندی طبق این استاندارد، فلنج با عددی در کنار PN معرفی می شود که بیان کننده تحمل فشار بر حسب بار می باشد.

قیمت-فلنج-تخت-فولادی

فلنج تخت pn16

برای مثال فلنج تخت pn16 که رواج زیادی نیز در بازار دارد، تحمل فشار 16 بار را دارد. فلنج هایی با تحمل فشار 10 یا 20 بار نیز در بازار وجود دارند.

دیگر استاندارد ها و کلاس فلنج های تخت

استاندارد های دیگری نیز برای ساخت و معرفی مشخصات فنی فلنج تخت وجود دارد. برای مثال استاندارد ASME B16.5 از جمله این استاندارد هاست. این استاندارد بیشتر برای فلنج های فولادی و آلیاژی استفاده می شود. در این استاندارد دمای کاری نیز مد نظر است. کلاس های این استاندارد عبارتند از 150، 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500. این اعداد حداکثر فشار با واحد PSI می باشند که در حداکثر دمای مجاز، برای فلنج قابل تحمل است. در دمای عادی نیز می توان با فشاری در حدود 2.4 برابر این عدد از فلنج استفاده نمود.

 برخی دیگر از استاندارد ها از جمله استاندارد API (6A-6B -BX) نیز برای فلنج هایی با تحمل فشارهای بالا کاربرد دارند. در این رده کلاس های همچون 2000، 3000، 5000، 10000 و 15000 وجود دارد.

قیمت فلنج تخت

در کل در مقایسه با دیگر انواع فلنج ، این محصول قیمت مناسبی دارد. عوامل مختلفی قیمت فلنج های تخت را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر قیمت فلنج، جنس آن است. فلنج های فولادی قیمت های مناسبی دارند. در مقابل فلنج های چدنی با اندازه یکسان، قیمت بالاتری دارند. علاوه بر جنس نوع عملیات حرارتی نیز موثر است. ممکن است فلنج های فولادی تحت عملیات حرارتی مختلف تولید و عرضه شده باشند. عملیات حرارتی خواص مکانیکی و شیمیایی فلنج ها را تحت تاثیر قرار می دهد. به دلیل نوسان قیمت آهن و فولاد، معمولا قیمت فلنج های فلزی نیز به صورت روزانه و با توجه به نرخ روز اعلام می شود.

قیمت-فلنج-تخت-استیل

قیمت فلنج تخت فولادی

علاوه بر جنس، اندازه و ضخامت فلنج نیز در قیمت آن موثر است. برای مثال در کلاس pn16 فلنج های مختلف 2،1، 3، 4 ،5 ، 6 ، 16، 32 اینچی و اندازه های دیگر نیز وجود دارد. معمولا فلنج هایی با اندازه بزرگتر، قیمت بالاتری دارند. لازم است تا متناسب با کاربردی که مد نظر دارید، نسبت به انتخاب اندازه فلنج اقدام نمایید.

فروش فلنج تخت

به هنگام خرید لازم است در مورد کلاس و استاندارد فلنج تخت نیز تصمیم بگیرید. همانطور که توضیح داده شد، استاندارد ها و کلاس ها، تحمل فشار فلنج را گزارش می نمایند. مشخصا فلنج هایی که تحمل فشارهایی بیشتری دارند یا در دماهای بالاتری قابلیت استفاده دارند، قیمت های بالاتری نیز خواهند داشت. برای مثال فلنج های طبق استاندارد API (6A-6B -BX) که تحمل فشار های زیادی دارند، قیمت بالاتری نیز دارند.

برند و کشور سازنده فلنج نیز می تواند در قیمت آن تاثیر داشته باشد. فلنج های ایرانی و چینی معمولا قیمت های مناسب تری در مقایسه با فلنج های اروپایی و ژاپنی و کره ای دارند. برای اطلاع از قیمت انواع فلنج ها می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

خرید فلنج استیل

برای خرید این مدل از فلنج نیاز است تا به کلاس و سایز آن توجه داشته باشیم. جهت ثبت سفارش و اطلاع از قیمت فلنج تخت فولادی ، با همکاران ما تماس بگیرید. تنوع بالای محصولات در کنار تضمین قیمت از جمله ویژگی های فروشگاه ولوسند می باشد.

قیمت-فلنج-تخت-فولادی

قیمت فلنج جوشی

فلنج جوشی یک قطعه اساسی در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و ساختمانی است. این فلنج‌ها برای اتصال لوله‌ها، شیرها، تجهیزات و قطعات دیگر با استفاده از عملیات جوشکاری به کار می‌روند. فلنج جوشی توسط یک قطعه لوله یا شیر با حلقه جوشکاری در دور میانی متصل می‌شود و توسط جوشکاری قوی و بی‌نشت اتصال می‌یابد. برای اطلاع از قیمت فلنج جوشی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جزئیات فلنج تخت جوشی

  • جنس بدنه: فلنج جوشی معمولاً از فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، آلیاژهای فولادی، آلومینیوم یا برنج تولید می‌شود. انتخاب جنس بستگی به شرایط کاربرد، نوع مایع یا گازی که در آن استفاده می‌شود و نیازهای مقاومت در برابر فشار و دما دارد.
  • اندازه: فلنج‌های جوشی با اندازه‌های مختلفی موجود هستند و می‌توانند به صورت استاندارد یا سفارشی ساخته شوند. ابعاد و اندازه‌های فلنج‌ها براساس استانداردهای مختلفی مانند ASME، ANSI، DIN و BS تعیین می‌شود.
  • فشار تحمل: این فلنج باید قادر باشد فشار مایع یا گاز را در شرایط عملیاتی که در آن استفاده می‌شود تحمل کند. فشار تحمل فلنج‌ها بستگی به جنس و ضخامت آنها دارد.
  • استاندارد: فلنج‌های جوشی بر اساس استانداردهای مختلفی مانند ASME B16.5، ANSI B16.47، DIN EN 1092-1 و BS 4504 تولید می‌شوند.

 

عبارات مرتبط

قیمت فلنج پلی اتیلنجدول استاندارد فلنج pn16

قیمت-فلنج-جوشی

محصولات مرتبط

انواع-شیر-فلکه-چدنی

شیر فلکه چدنی

عنوان محصول سایز PN شیر فلکه چدنی – PN 10 0 10 شیر فلکه چدنی – PN 16 0 16

انواع-شیر-فشار-شکن-فولادی

شیر فشار شکن فولادی

عنوان محصول سایز کلاس PN فشارشکن فولادی فلنج‌دار – کلاس 150 2 الی 56 اینچ (برای اطلاعات بیشتر به جدول

انواع-شیر-اطمینان

شیر اطمینان

عنوان محصول سایز کلاس PN شیرهای اطمینان 2 الی 42 اینچ ( برای اطلاعات بیشتر، به قسمت “جدول محصول و

لوگو-ولوسند-فوتر

تماس با ما

آدرس : تهران ، بازار آهن شادآباد ، بهاران 2 ، بلوک 16 ، شماره 164

درباره ما

مجموعه ولوسند با بیش از 20 سال سابقه در زمینه تامین تجهیزات پالایشگاهی و پتروشیمی ، همراه با مدیریتی پویا و تلاش کادر فنی باتجربه ، آمادگی خود را جهت واردات و تامین انواع تجهیزات صنایع گاز ، پتروشیمی ، نفت ، نیروگاه ها و کارخانجات صنعتی با گواهی معتبر EN10204-3.1 اعلام می دارد.

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ولوسند می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.