در صنعت پایپینگ و تأسیسات، همواره شیرآلات نقش مهمی ایفا می کنند. بال ولو و انواع و اقسام شیرآلات دیگر، وظایف متعدد و مهمی را در لوله کشی بر عهده دارند. پایپینگ چه در ابعاد کوچک و خانگی انجام شود و چه به‌صورت صنعتی انجام پذیرد، نیازمند این تجهیزات اساسی است.

شیر آلات وظیفه ی مهمی در این سیستم ها دارند. اهمیت این وسایل جدای از کاربرد آن‌ها، به بحث ایمنی هم مربوط می شود. اگر شیرآلات مصرفی در پایپینگ کیفیت لازم را نداشته باشند، ممکن است تأسیسات را با مشکلات جدی روبرو کند. طبیعتاً این مشکلات در بخش صنعتی می تواند گاهی زیان بار تر و حتی غیر قابل جبران باشد. در ادامه به اجزا و قطعات بال ولو ، همینطور کاربردهای آن می پردازیم.

بال-ولو-چیست

بال ولو چیست ؟

بال ولو (Ball Valve) که با اسم شیر توپی نیز شناخته می شود، یکی از انواع شیرآلات صنعتی است. دلیل این نامگذاری، وجود قطعه ای فلزی و کروی شکل در درون این شیر است. این قطعه ی توپی شکل، وظیفه ی کنترل جریان را بر عهده دارد. در اصل قطع و وصل جریان به وسیله ی این جسم فلزی انجام می شود.

قسمت توپی شکل بال ولو، دارای وجه خالی و وجه پر است. زمانی که وجوه خالی در جهت جریان قرار می‌گیرند، جریان وصل می شود. درست برعکس این حالت، هنگامی که وجوه دیگر قطعه ی توپی، مانند یک سد در جهت جریان قرار می‌گیرند، جریان توانایی عبور ندارد و قطع می شود. به عبارتی، شیر به وسیله ی چرخش 90 درجه ی جسم توپی، جریان را کنترل می کند.

این شیرها معمولاً به واسطه ی اهرم و یا چرخ کنترل می شوند. عمل باز و بسته کردن این نوع از شیرآلات ممکن است به‌صورت دستی و یا خودکار انجام شود. در بعضی صنایع، مانند صنایع مرتبط با محصولات پالایشی کنترل از راه دور این شیرها رواج دارد. برای کنترل از راه دور می توان از عملگر کنترل سیالات (Actuator) استفاده کرد که انواع مختلفی از آن در بازار موجود است.

مزیت استفاده از انواع بال ولو Ball Valve

این نوع از شیر های صنعتی به دلیل مزایای بسیاری که دارند، برای موارد گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. بال ولو قادر است فشار و درجه حرارت بالایی را تحمل کنند. به همین جهت در کنترل بخار و گاز می توان از آن استفاده کرد.

در گذشته، صنایع بیشتر از شیر دروازه برای کنترل سیالات استفاده می کردند. شیر توپی از شیر دروازه کوچک‌تر بوده و نسبت به آن وزن کمتری دارد. همین موضوع سبب می شود که بتوان آن را جایگزین خوبی برای شیر دروازه در نظر گرفت.

این شیرآلات با سهولت و به سرعت باز و بسته می شوند. پس برای باز و بسته کردن آن نیروی زیادی لازم نیست و راحت تر از شیر های دیگر می توان آن را تنظیم کرد.

انواع شیر بال ولو

شیر های توپی با متریال مختلفی ساخته و پرداخته می شوند. هر کدام از آن‌ها دارای ساختار متفاوتی هستند و با مکانیسم خاص خود، کار می کنند. شیرهای توپی با کیفیت متفاوتی تولید می شوند. موارد پر کاربرد آن، به چند دسته ی کلی بال ولو استیل ، کربن استیل ، فولادی و بال ولو ترنیون تقسیم می شود. در ادامه به بررسی انواع پرکاربرد این محصول می پردازیم.

قیمت-بال-ولو-استیل

تکنولوژی ساخت شیر بال ولو استیل

اجزای بال ولو را می‌توان هم از نظر نوع قطعات سازنده و هم از نظر شیوه ی کارکرد، تقسیم بندی کرد. از لحاظ قطعات سازنده، شیرها به دو دسته ی Split Body و Fully welded Body تقسیم می شوند.

Split Body : این مدل دارای تکه های متعددی بوده و به‌صورت یکپارچه طراحی و ساخته نشده اند. این محصول به واسطه ی پیچ و مهره، قطعات ضروری و فلنج های شیر را به همدیگر متصل می کند. این نوع شیر، دارای مدل های دو تکه و سه تکه می باشد

Fully welded Bode : این دسته از شیرآلات استیل، برعکس شیرهای Split Body به صورت یکپارچه تولید می شوند. در طراحی و ساخت این محصول از پیچ و مهره استفاده نشده و قطعات به واسطه ی جوشکاری به هم متصل شده اند. به همین دلیل به آن‌ها، شیر استیل جوشی هم می گویند.

هر دو نوع شیر ، که از لحاظ ساختار و نوع اتصال قطعات با هم تفاوت دارند، دارای عملکرد مشابه می باشند. همچنین از نظر کاربرد و کیفیت کاملاً با هم برابری می کنند. وظیفه ی اصلی همه ی این محصولات، تنظیم جریان سیالات و گاز ها است، اما از لحاظ نحوه کارکرد با هم تفاوت دارند.

معرفی سایر محصولات : فلنج تخت و شیر فلکه کشویی

بال-ولو-صنعتی

انواع کنترلر

نحوه کارکرد هر نوع از شیرها به سیستم کنترلی آن‌ها مربوط می‌شود. سیستم های کنترلی متفاوتی در این شیرها تعبیه شده که هر کدام به یک شیوه خاص،  شیر توپی فولادی را تنظیم و کنترل می کند. به طور کلی می توان گفت سیستم های کنترلی در شیر بال ولو سه قسم هستند:

مدل دستی

این دسته از شیرها به وسیله یک اهرم یا چرخ که روی آن‌ها تعبیه شده، کنترل می‌شوند. این شیرهای توپی ممکن است دارای فلنج باشند که اصطلاحاً به آن‌ها شیر بال ولو فلنجی می گویند. اگر سایز شیرآلات کوچک باشد، می‌توان از شیرهای یک‌طرفه برای تنظیم جریان استفاده کرد. در صورتی که سایز آنها بیشتر از ۳ اینچ باشد، بهتر است از شیرهای فلکه ای بر روی آن‌ها استفاده کرد. شیرهای توپی دستی به ۳ مدل دو تکه، دنده‌ای و شیر بال ولو فلنجی تقسیم می شوند. این نمونه یکی از پرکاربردترین مدل از این محصولات است.

مدل برقی

آخرین تکنولوژی استفاده شده برای کنترل شیرهای توپی استفاده از کنترل‌گرهای برقی است. این کنترل‌گر ها به صورت اتوماتیک عمل می کنند و حتی قابلیت کنترل از راه دور دارند. این مدل در صنایع حساس کاربرد فراوانی داشته و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل پنوماتیک

این سیستم کنترلی به عنوان یک سنسور برای شیر توپی عمل می کند و با فشار باد، وظیفه تنظیم و کنترل و در نهایت قطع و وصل را انجام می دهد. این مدل معمولاً برای اندازه های کوچک کاربرد داشته و تولید می شود. قطعات کنترلر پنوماتیک، نسبت به کنترلر بال ولو فلنج دار و برقی دارای حساسیت بالاتری است. به همین دلیل باید برای تهیه آن ها به مراکز فروش معتبر مراجعه کرد. این کنترل گر به نسبت مدل های دیگر قادر به تحمل دمای کمتری می باشد.‌ با این حال در صنایع متعددی کاربرد دارد.

شیر-بال-ولو-فلنجی

قیمت بال ولو استیل

قیمت محصولات مرتبط سیستم های پایپینگ به موارد بسیاری مرتبط می شود. یکی از مهم‌ترین این موارد، جنس متریال به کار رفته در بدنه و قطعات شیر توپی است. همین‌طور نحوه اتصال شیرها و سیستم کنترلر نصب شده بر روی آن‌ها باعث ایجاد تفاوت در قیمت این محصولات می شود. پس لازم است برای اطلاع از قیمت بال ولو با کارشناسان مجموعه تماس حاصل کنید تا در این زمینه راهنمای شما باشند.

در نهایت لازم به ذکر است که قطعاتی که در تاسیسات استفاده می شوند، دارای اهمیت بالایی هستند. هرگونه ایراد و اشکال در طراحی، ساخت و یا نصب این محصولات، می تواند فاجعه آفرین باشد.  به دلیل این حساسیت بالا،  بهتر است خرید از مراکز و شرکت‌های معتبر صورت گیرد.

لیست قیمت شیر بال ولو فلنج دار

برای اطلاع از قیمت روز این مدل از شیرآلات ، لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید. شیر بال ولو قیمت های متفاوتی دارد که عامل اصلی اختلاف قیمت ، مواردی مثل ابعاد و سایز ، مدل ، جنس بدنه و کشور سازنده می باشد.

بال ولو پیشگام

پیشگام یکی از شرکت های معتبر سازنده شیر آلات می باشد. شیرهای توپی در ابعاد مختلف نمونه ای از محصولات این برند به حساب می آید.

فروش بال ولو

فروشگاه ولوسند با بیش از 20 سال تجربه و فعالیت در زمینه انواع تجهیزات صنعتی و پالایشگاهی ، مدل های مختلفی از شیرهای صنعتی را عرضه کرده است. برای خرید بال ولو و ثبت سفارش با کارشناسان ما تماس بگیرید.

قیمت بال ولو کلاس 150

از عواملی که در قیمت شیر بال ولو تاثیرگذار می باشند می توان به جنس بدنه ، سایز و کلاس ، برند و کشور تولیدکننده اشاره کرد. در اینجا کلاس نقش مهمتری دارد و سبب اختلاف قیمت خواهد شد. جهت اطلاع از قیمت بال ولو گازی و قیمت بال ولو 3 اینچ با همکاران ما تماس بگیرید.

قیمت-بال-ولو

ball valve چیست ؟

بال ولو (Ball Valve) یک نوع شیر صنعتی است که برای کنترل جریان سیالات در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این شیرها دارای ساختار ساده‌ای هستند که از یک توپ گرد و یک سوراخ ولوهای مختلف تشکیل شده است. بال ولوها به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد، از جمله کنترل دقیق جریان، عملکرد قابل اعتماد و مقاومت در برابر فشار و دما، در بسیاری از صنایع استفاده می‌شوند.

کاربرد بال ولو صنعتی

  • صنایع نفت و گاز: بال ولوها در صنایع نفت و گاز برای کنترل جریان سیالات مانند گاز، نفت خام، آب، بخار و مواد شیمیایی استفاده می‌شوند.
  • صنایع شیمیایی: در صنایع شیمیایی برای کنترل جریان و جداسازی مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • صنعت آب و فاضلاب: در تأمین آب شهری، تصفیه‌خانه‌ها و شبکه‌های توزیع آب برای کنترل و مدیریت جریان سیالات استفاده می‌شوند.
  • صنایع نیروگاهی: در نیروگاه‌ها برای کنترل جریان آب خنک‌کننده‌ها، بخار و سایر سیالات استفاده می‌شوند.
  • صنایع آب و خاک: در سیستم‌های آبیاری و کنترل جریان آب در صنعت کشاورزی از بال ولو صنعتی استفاده می‌شود.

قیمت بال ولوها بستگی به عواملی مانند ابعاد، جنس بدنه (مانند استیل، برنج، چدن و غیره)، برند تولید کننده، ویژگی‌های فنی، کشور سازنده و بازار محلی دارد. بهتر است برای اطلاع از قیمت بال ولو استیل با کارشناسان فروشگاه ولوسند تماس بگیرید.

قیمت-بال-ولو-استیل

محصولات مرتبط

انواع-شیر-صافی

شیر صافی

عنوان محصول سایز کلاس PN شیر صافی – کلاس 150 2 الی 42 اینچ (برای اطلاعات بیشتر به جدول توضیحات

انواع-شیر-فلکه-سوزنی

شیر فلکه سوزنی

عنوان محصول سایز کلاس PN شیر فلکه سوزنی فولادی – کلاس 150 2 الی 10 اینچ (برای اطلاعات بیشتر به

انواع-شیر-پروانه-ای

شیر پروانه ای

عنوان محصول سایز کلاس PN شیر پروانه ای – کلاس 150 2 الی 42 اینچ (برای اطلاعات بیشتر به جدول

لوگو-ولوسند-فوتر

تماس با ما

آدرس : تهران ، بازار آهن شادآباد ، بهاران 2 ، بلوک 16 ، شماره 164

درباره ما

مجموعه ولوسند با بیش از 20 سال سابقه در زمینه تامین تجهیزات پالایشگاهی و پتروشیمی ، همراه با مدیریتی پویا و تلاش کادر فنی باتجربه ، آمادگی خود را جهت واردات و تامین انواع تجهیزات صنایع گاز ، پتروشیمی ، نفت ، نیروگاه ها و کارخانجات صنعتی با گواهی معتبر EN10204-3.1 اعلام می دارد.

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ولوسند می باشد و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.